
НОВИНАР – Изпрати ни материал
Мнение на Кирил Киров, привърженик на „моряците“!

На Световното първенство през 1958 година в мача между Бразилия и СССР, през първите 3 минути кариоките удрят две греди и вкарват гол. Френският журналист Габриел Ано възкликва, че това са трите най-фантастични минути в историята на световния футбол! Първите тридесет минути на вчерашния мач, срещу Берое, бяха най-добрите за „Моряците“ през последните няколко мача. Това ме накара да си спомня, за моите набори Гаринча, Пеле и Вава. Футболист се става с талант, но футбол се играе със сърце! Отново видяхме онзи несломим моряшки дух, който смразява нашите противници!
Домакините се бяха наредили пред своята гол-линия и действаха като отбор от „Б“ окръжна група, гостуващ в съседното село. През първото полувреме успяха да стигнат само до един корнер, което не е много здравословно за нас, но за съжаление вкараха и гол от нищото!? Нямам самочувствието на диванните експерти и затова няма да търся, кой от нашите къде е бил и кой къде е трябвало да бъде!? Това ще го анализират треньорите и ще внесат нужните корекции. Аз ще уточня само, че този беше единственият удар на домакините за първите 45 минути!?
Повече от очевидно е, че всички са наплашени и играят срещу нас в защитни, антифутболни схеми. Трудно се пробива срещу сгъстена защита, при абсолютна липса на празни пространства!? Аз все разказвам за Андрей Стоянов и Стефан Богомилов, но това не е само носталгия по отминалите години и великите майстори. Футболът се развива и променя. Схемите се менят, но доброто центриране и грамотното отиграване си остават безценни. Изравнителния гол за Черно море, най-добре илюстрира това твърдение. Центрирането на Васил Панайотов е перфектно, а Георги Лазаров завърши атаката брилянтно! Връхлитане и насочване на топката, точно където трябва. Победния гол също донесе максимално удовлетворение с майсторското изпълнение на Франса.
Залепи топката на челото си и я отправи в далечния ъгъл, с тупване в тревата, което още повече затруднява вратаря! Естетическа наслада за окото на жадните за красота зрители. Това трябва да бъде футбола! Варненските футболисти заслужават поздравления и за проявените волеви и морални качества. Дългите и изморителни пътувания, и този път бяха част от играта. В предходния кръг беройци играха преди нас и докато „Моряците“ още не се бяха прибрали в съблекалнята, заралии вече си разпускаха у дома!?
От там нататък момчетата на Илиан Илиев имаха 5-6 часово пътуване до Варна, а след два дни отново дълъг път до Стара Загора!? Въпреки това на терена мачкахме игрово и тактически, а на трибуните пак варненци бяха господари! Чакат ни два много тежки и отговорни мача. Не бива да се отпускаме и не бива да забравяме, че победихме много трудно. Удариха и греда!? Гредата в статистиката не се брои за точен удар, но на практика си е почти гол. До коледните празници остават още 180 минути игра и те трябва да се изпълнят с пределна концентрация! За Кабаков не знам какво да кажа!?
За такива като него, или добро, или нищо!? Аз нищо няма да кажа! Даде картон на Телиш, защото противникът му се подхлъзна!? Ако не беше смешно, щеше да е странно. Накрая от сърце да поздравим Илиан Илиев за постижението от 500 мача, като треньор във висшия ешелон на българския футбол! Това не е просто недостижима цифра. Това са години на упорит труд, всеотдайност и принципност! Много е трудна треньорската професия, особено в България! Почти всички свързани с футбола опитват, но малцина успяват. Илиан Илиев има огромен брой мачове, защото никога не е оставал без работа.
Всички добре познават качествата му и той е най-търсеният. Никой не го е виждал да коментира мачове по телевизионните студия, като някои останали без работа философи!? Илиан Илиев работи и е символ на чест и достойнство! Това е още една страница от историята на Черно море, която е написана със златни букви! Защото той е един от символите на най-старият футболен отбор в България!
