
НОВИНАР – Изпрати ни материал
Мнение на Кирил Киров, привърженик на „моряците“!

Черно море е най-старият футболен клуб в България! Той носи радост и гордост на варненци вече 116 години! През тази година отбелязваме славен сто годишен юбилей от първата шампионска титла на Владислав!
Започвам така, за да припомня кои сме и по какви причини се гордеем със своя отбор! Иначе смятам да се оправдавам, защо никога не критикувам своите!? Напоследък се налага, безрезервно подкрепящите да обясняват на мърморковците, от какъв зор сме винаги до своите и защо подкрепяме до последен дъх!? Веднага мога да дам един нагледен пример със случилото се в Истанбул! Хиляди присъствали на стадиона и милиони пред телевизорите се възхитиха и преклониха, пред безрезервната подкрепа от варненските привърженици! Нашите фенове и нашия подход, се превърнаха в пример за хората по света!? Това не е хвалебствена дитирамба, а безспорен факт! Учудващо е, че постоянно се намират вечно недоволни мърморковци!?
При двете последни гостувания в София, направихме равни мачове и има възмутени, че не сме „смачкали“ и „размазали“ Локо Сф и ЦСКА!? На всички ни се иска да мачкаме наред, но не бива да забравяме, какво е футбола и защо е интересен!? Забравихме ли, че до преди години, се радвахме на такива резултати? Треньорите и футболистите работят упорито, вдигат нивото и ни радват, а ние си надуваме очакванията и мърморим!? Няма ли да покажем малко признателност и подкрепа? От къде накъде забравяме, че този щаб и този отбор, вдигнаха нивото до ранга на висико бюджетните отбори?
Получавам редовно упреци, че хвалебствените дитирамби не помагали на футболистите!? Тези упреци идват от едни и същи хора, които сигурно си въобразяват, че помагат с откровени плюнки!? В тон с моите оправдания уточнявам, че аз почти никога не хваля играта!? Нямам самочувсктвието да я разбирам повече от специалистите. Хваля настървението с което нашите треньори и футболисти се влагат в тренировките и в мачовете!? Колко пъти в изкривената следвоенна футболна действителност, сме били призьори в две последователни години? Сега освен служебните софийски „грандове“, има и Лудогорец!? Постоянно изникват временни хитове с огромни бюджети и разточителни разходи.
Давам пример с Берое от времето на ТЕЦ-овете, еднодневката Крумовград и Ботев от времето на Зингаревич. Ами отбора на числата!? Добавям стабилно играещия високобюджетен Арда и припомням, че конкуренцията е безмилостна! На този финансово-разточителен фон, ние с много работа, дисциплина и всеотдайност, сме постоянна величина! Кого да критикувам? Тези които плюят кръв за нас и ни радват ли? Играли сме страхливо в София и не сме размазали ЦСКА!? Ако им оставим пространства и направят една контра с падане в нашия пеналт,
Гиджена дали нямаше да им подари победата!? Този бил издишал, онзи не ставал, защо точно тези играли!? Когато отбора губи, според критикарите се оказва, че най добрите играчи са резервите!? Много мъдро, но малко безотговорно! Илиан Илиев и неговия щаб постоянно мислят за футбол, градят отбора, развиват футболисти и гледат за нови попълнения! Не заслужават ли поне малко уважение? Сульо и брат му, си въобразяват че разбират футбола и редят своите състави!? Няма нищо лошо в това, но защо ръсим обидни квалификации?
Казвал съм го много пъти и ще го повторя: „За мен Тича е част от моя дом и Черно море е част от моето семейство“! Били сме в невъзможни ситуации, когато се е решавало дали ще ни има!? Подкрепяли сме отбора и сме пяли дитирамби! Кой е забравил как Стефан Богомилов и Тодор Марев работеха като треньори без пари, само и само Черно море да го има!? През всичките тези 116 години, е имало хиляди привърженици, които са ни оставили славно наследство! Поне мъничко няма ли да се постараем да съхраним създаденото и да го оставим на децата си!?
Когато пуснем евтини голове, или играем на „три корнера дузпа“ и аз се нервирам, но знам че футбола е игра на грешки!? Грешки правят противниците и ние им варваме. Понякога грешим и ние, но това е част от великата игра!? Нека не забравяме, че обичаме тази велика игра, че обичаме нашия велик отбор и че сме на стадиона за да помагаме!
Нали сме 12-тия играч!
