Новинар: Празници и делници

 

НОВИНАР – Изпрати ни материал

Мнение на Кирил Киров, привърженик на „моряците“!

Кирил Киров

Честит празник българи, честит празник моряци! Нашите предшественици са избрали 03.03.1913 година, за да регистрират официално, съществуващият от 1909 година клуб! В България не се уважават традициите, а историята се пренаписва и преиначава през не особено дълги периоди. Нас ни интересува предимно спортната история и ни учудват някои жалки папагалски напъни, тя да бъде фалшифицирана!?

Така или иначе, в милата ни Родина няма по ранна официална регистрация от регистрацията на спортен клуб „Тича“! Всеки може по северномакедонски маниер да натамани историята, както е най-изгодно! Всеки може да напише някакъв „съвсем истински“ протокол и да го облепи с марки!? Официалното вписване в общинските регистри обаче е прономеровано, прошнуровано и няма как да се фалшифицира! Тук спор няма и не може да има. Затова ние се прекланяме пред основателите на нашият велик клуб! Дали ще се сетим, че сме техни наследници и че трябва да бъдем достойни за тази висока чест! Ще дойде ли време, да се усетим и да обърнем внимание на вековните традиции в най-старият български клуб? Всички говорим и публикуваме изображения на символите на славните ни предшественици! Има ли някой който да не знае, че четирилистната детелина е емблема на първия шампион на България?

Има ли някой който да не знае, че нашите предци печелят първия и втория български шампионат с този символ! Ние сме флагман на българския футбол, а сме загърбили атрибути със сакрално значение!? Това ако не е безхаберие, значи е предателство и саботаж! Какво означава баналната футболна топка в настоящата емблема? Такава топка, като тъжен остатък от соца, има в емблемите на доста родни отбори и е скучен безизразен елемент!? Топка има и в емблемата на съгражданите от крайните квартали!? Не е ли тъжно да имаме еднакви символи с тях? Детелината е исторически обоснована и всички я познаваме и признаваме! Това е наш символ, който е носил щастие и късмет през най успешните предвоенни години! Съвсем наскоро баскетболния Черно море Тича, завоюва за втори пореден път Купата на България. Отборът има изключителен треньор в лицето на емблематичния Биг Вас.

Зад огромните успехи стои огромния д-р Ганчев! Това е известно на всички. Тези огромни успехи обаче дойдоха с тандема Ганчев-Папазов. Тук ще вметна, че тези хора са амбициозни и интелигентни ръководители, които обръщат внимание на всеки детайл! Да отбележим, че те погледнаха към историческата традиция и детелината беше включена в емблемата на баскетболния отбор! Това май е още едно доказателство, че баскетбола е по-интелигентна игра от футбола!? Защо късметлийския исторически елемент все още не е върнат в емблемата на футболния тим? На Тича също има семантичен треньор, който работи неуморно със своите помощници! Всички прекрасно знаем, че те мислят, говорят и работят само за футболния просперитет на Черно море!

Правят от нищо нещо и няма да е лошо малко да се постреснем и ние!? Нека всеки да се запита, дали не може да направи нещо за любимия клуб! За емблемата се говори отдавна и последното отлагане беше, за тази зима!? Зимата свърши уважаеми дами и господа, а нищо не помръдва! Изживяхме няколко дни на притеснение и безпокойство. Бурята ни се размина, но е добре да се активизираме.

Национален и клубен празник е! Какъв по-хубав момент за започване на действия по един малък, но много важен детайл!? На дълъг път се тръгва с малки стъпки, гласи една мъдра китайска поговорка! Напоследък ние направихме няколоко малки стъпки назад. Трябва да намерим правилната посока и тя е всеотдайност! Нищо не е дребно и нищо не е незначително! Ако Черно море ни е в душата, трябва постоянно да го показваме.

Празниците идват и си заминават! Не бива да остават само безлични дати и празни думи. Извесно е, че сме царе на приказките и лакърдиите! Хайде да дейсваме, за да бъде отново Черно море флагман на българския футбол!

Остави коментар