Новинар: Футболната философия и байряците

Ф

НОВИНАР – Изпрати ни материал

Мнение на Кирил Киров, привърженик на „моряците“!

Кирил Киров
утболистите на Черно море извоюваха една очаквано трудна победа. Преди този мач, се отчиташе нормален фенски ентусиазъм и прогнози за пет и шест на нула!? Аз винаги се опасявам от опрени до стената отбори, които гонят последния влак и нямат право на грешна стъпка. Чувах мнения на Тича, а после чух и коментаторите по телевизията да казват, че „Моряците“ нямат достатъчно острота!?

Опитвам се винаги да мисля трезво и логично. Дори и най-острата шпага, е безполезна, ако се опитваш да я забиеш в стена!? Гостите бяха изградили именно здрав селски дувар и наредени в 5-3-2, не оставяха никакви пространства за действие!? Същевременно пред тях се откриваха необятни пространства при редките им, но опасни контри. За щастие, ние имаме стабилна защита и сигурен вратар, но ако онази греда беше влязла, мачът щеше да свърши. Всички варненски футболисти показаха огромно желание за победа и няма място за упрек към никого. Напротив! Искам да отлича всички, защото подобни мачове с опити за убиване на играта са много трудни. Тук вратаря им ще се колебае, дали да бие аут или да не бие!?

Там някой кандидат за „Оскар“, ще стене сърцераздирателно и трогващо!? Ритъма се губи, след подновяването на играта, защитния вал е изграден и полека-лека мачът се изнизва. В интерес на световния футбол е, подобни бетонни постройки да бъдат забранени, но няма как да стане. Ние трябва да търсим прийоми за подобряване на резултатите си, срещу екзекуторите на зрелищната и красива игра. Със затворени отбори затруднения изпитва и Реал Мадрид. Трябва да търсим начини, да използваме празните пространства, които макар и рядко противникът ще ни предостави.

Играем модерно, спокойно и умно, но понякога виждаме, че една изритана рисково напред топка носи опасност за противника. Това сме го изпитвали и на своя гръб, при чалкащи отбори като вчерашния. Не ми се навлиза в дебрите на философията, защото не я разбирам. Въпросът за инициативния риск, или запазването на владеенето, не е от вчера!? Не помня кой треньор някога беше казал, че предпочита остър, неточен пас напред, отколкото точен назад. Знам, че с подобни пасове се изтеглят затворените отбори и не призовавам към анархия, нито давам акъл. Боже опази, от мен акъл да чакате!

Пространствата обаче трябва да се търсят всячески, защото това е един от пътищата към гола! Другия път е Берк Бейхан! Не му се случва за пръв път да решава тегав мач и трябва да опитва повече и по-често. По-старите привърженици на Черно море обезателно ще си спомнят ударите на Барона, а в още по-дълбока древност и ударите на Божил Колев! Традицията я има при опорните халфове и Берк трябва да се поотърси от своята прекрасна човешка скромност! Ще припомня една от най-великите легенди на „Моряците“. Тодор Марев е най-скромният и чист човек, когото познавам.

На терена обаче, беше непоклатим и непреклонен. Не е нужно да си лош и зъл, за да имаш спортен хъс!? Не е нужно да си арогантен, за да си непукист. Футболът е игра и ние я умеем! Имаме изпълнители и в един мач избухва с потресаващо изпълнение Златев, в друг Лазаров, а вчера Берк. Поемаш отговорност, поемаш риск и носиш победа. Това е същността на футбола! Винаги отделям внимание на съдиите и няма да пропусна точно днес! На Тича за пръв път мачът беше ръководен от жена! Тя пропусна да даде някои картони, но всеки съдия си има почерк. Някои дават повече, а други по-малко картони. По-свободната игра, дава предимство на чалкащите в глуха защита. Не разбирам и защо на бавещия вратар, се показва ЖК в 89-та минута?

Мачът е изтекъл и той си е свършил работата. Вчера това не се случи, но само защото след гола, гостите се разбързаха. В случая не мога да оценявам съдийството, защото женската душа винаги е била неразгадаема тайна за мен! Ще изтъкна джентълменската проява на привържениците, които поднесоха възпоменателен плакет и букет с бели рози, на Християна Гутева! Ще насоча вниманието към тези моменти преди началото на мача, когато капитанът на гостите поднесе флагче на нашия капитан.

Имаше инициатива от феновете, по случай миналогодишния 100 годишен юбилей от първата ни шампионска титла, да направим и ние флагчета! Не стана! Отбори с 5 сезона в „А“ група обръщат внимание на всеки детайл и дават байрячета!? Ние не можахме да се наканим!? Отдавна ми е омръзнало да повтарям и да се изявявам като дърт досадник, но аз съм си Д’Ъртанян, гордея се с това и няма да спра да повтарям. Правя го с надеждата да се размърдаме малко!

Остави коментар