Новинар: Безапелационно 0:3

 

НОВИНАР – Изпрати ни материал

Мнение на Кирил Киров, привърженик на „моряците“!

Кирил Киров

Най-после слънцето изгря и на нашата улица с хубава и убедителна победа! Като изключим трагедията в Добрич, футболистите на Черно море доминираха във всички останали мачове. Просто все нещо се случваше и все нещо не достигаше за успех!? Момчетата се стараеха, но не влизаше. Със сигурност добрият терен беше сериозен и доста положителен фактор. Нашият отбор играе съвременен, модерен футбол и условията трябва да отговарят на авангардните технически и тактически прийоми. За тези които чалкат и се отбраняват панически, неравният и кален терен е добре дошъл.

От диванчето мачът изглеждаше лесен, защото отборът на Септември не успя да се противопостави по никакъв начин. Това обаче изцяло е заслуга на „Моряците“, понеже противникът играе толкова, колкото му позволиш!? Нашите момчета не позволиха да се появи и минимално съмнение, за изхода на този мач. В тон с доброто настроение след мача, си спомних комшийски стар виц. Една жена хванала своя съпруг да се труди усърдно върху съседката и му казала:“-Значи, когато искаш можеш“!? Нашите момчета могат и дано малко да ни покрива и късметът занапред!? Както казва цариградския Д’Ъртанянец Мустафа Карадениз:“Счупихме на Шейтана каръка“! Аз по принцип избягвам да разказвам за играта по минути и развитие на резултата.

Това се публикува навсякъде и е известно. Не давам акъл и за тактиката, защото това не е работа за аматьори. Чудя се на някои компетентни зрители, които знаят повече от специалистите!? Малко ми е смешно, но не се смея, защото намирам подобни изхвърляния за вредни!? Стига се до квалификации и обиди към футболистите и треньорите. Първо това не е правилно и второ, подобно отношение е незаслужено. Васил Панайотов стана играч на мача и виждам, че дори и най-големите разбирачи мълчат!? Той обаче е играч на мача всеки път.

Всеки от футболистите заслужава този приз, почти във всеки мач, защото футболът е колективна игра! Ненапразно, често получателят на наградата подчертава, че тя е за целия отбор! Трябва да виждаме черната работа, която се върши с много влагане и себераздаване. Един не харесвал опитните бойци и без да вижда техния принос, искал подмладяване!? Друг търси кусури на младите момчета и винаги, независимо от играта има някой недоволен и незадоволен!? Кълнем до небесата при неуспех и припадаме от непосилна еуфория при победа!?

Говорим само за реализаторите на головете, а забравяме, че това е плод на старанието на всички футболисти, треньорите и целия щаб! Ние привържениците също сме част от този организъм. Трябва да го осъзнаем и почувстваме! От нас се иска само да сме на стадиона! Когато трибуните са пълни, отборът е велик. Победите се редуват с равни и загуби. Има възходи и падения. Празните трибуни обаче показват, че въпреки вложените пари, това не е отбор. Примери има, но аз няма да ги споменавам, защото ние гледаме само в нашето канче. Моят призив е, да пълним стадиона!

Да подкрепяме момчетата и да уважаваме техния труд! Така ще покажем уважение и към самите себе си. Малко се притеснявах, защото играчите на Септември имаха един ден за почивка повече и бяха пътували само 140-те километра до Пловдив!? Нашите лъвове обаче надмогнаха умората и след удачните промени в състава, изглеждахме по-свежи отвсякога. Статистиката не показва разлика в притежанието и в броя на ударите. Нашите защитници обаче не позволиха на противника да отправи остри удари към сигурния Кристиян Томов. Спечелихме категорично средата на терена и покривахме всеки периметър от терена. Атаките ни бяха кинжални и този път видяхме стремеж за бързо изнасяне от вратаря и защитниците!

Първия и третия гол, най-добре илюстрират това твърдение! За втория няма какво да кажа, освен че Васил Панайотов е човекът-оркестър. Практически той сложи край на мача! Няма да пропусна съдиите и ще си призная, че се притесних когато видях Гидженов и Вълков на ВАР!? Никога не съм крил, че не харесвам повечето български съдии, но тези двамата само като ги видя и ме заболяват очите! Те развалят всеки мач с безкрайните си тарикатлъци и аванти. Съдията Геро Писков остана авторитетно незабележим и това е най-добрият атестат за всеки арбитър!?

Не мога да коментирам ситуацията с Владко Дробаров и Фонтен, защото не съм специалист, но съм сигурен, че ако Гидженов беше рефер, това щеше да е дузпа! Победата ни даде възможност за точков отскок и борба за Европа. При нашия бюджет това не е много удобно, защото ще си затормозим лятната подготовка, а шансът да вземем европейска купа, не е много голям!? Според мен обаче, ние растем не на финансова база, а защото сме добри футболисти и истински мъже! Нека постоянно да сме в играта за челните места и ЕКТ, защото ние сме Черно море! Ако влезем в евротурнир, никой няма да очаква от нас нищо свръхестествено!? Международните мачове обаче могат да се включат към подготовката, като сериозни контроли, каквито обикновено ни липсват.

Това ще е трупане на опит и сверяване на часовниците с цивилизования свят. Видяхме как Арда поолаби фронта, след европейските мачове, но това също е положителен опит. Който се страхува от мечки, да не ходи в гората, казва една ловджийска поговорка. Ние от нищо не се страхуваме и можем да опитаме отново, на мускули да изненадаме куклите и кукловодите! Защото Черно море е идея! През тази година отново имаме юбилей! Миналата беше 100 години от първата шампионска титла, а през тази година е 100 години от втората шампионска титла! Защото нашите славни предшественици са спечелили първият и вторият организиран футболен шампионат на България! Нека бъдем достойни техни наследници!

Остави коментар