Варненец с бронз на Балканиадата по лека атлетика за юноши

 

Два медала спечелиха българските състезатели в скока на дължина на балканското първенство по лека атлетика за юноши и девойки до 20 години в зала, което се провежда в „Асикс Арена“ в София.

Стилиян Орлинов направи второ поредно отлично състезание, което му донесе среброто.

Едва 15-годишният атлет от Сливен, който през миналата седмица постави национален рекорд за юноши под 18 години със 7.43 м, днес успя да скочи 7.33 м в петия си опит, което го изкачи от седмо на второ място в класирането.

Теодор Янков два пъти подобри личния си рекорд, за да се пребори за бронза. Състезателят на „Ивет Лалова спринт академи“ преодоля 7.25 м в третия си опит и се изравни със сърбина Лука Бошкович, но го изпревари, заради втория си по сила опит.

Още в следващия кръг Бошкович скочи 7.19, с който излезе през Янков в класирането – до финала втория по сила опит на българина бе 7.11 м. В последния си скок възпитаникът на Веселин Пехливанов даде всичко от себе си и с нов личен рекорд -7.27 м стигна до бронза.

Шампион стана Сарантис Целепис от Гърция със 7.46 м.

Ива Деливерска се окичи с отличие на 60 м с препятствия. Тя взе бронза с 8.59 сек, като завърши след Миа Уайлд от Хърватия с 8.11 сек и Хана Секне от Словения с 8.41 сек.

Втората българка в дисциплината Емили Кирякова се класира четвърта с лично постижение – 8.70 сек.

Бронз и за Димитър Пантелеев от СКЛА Супер спорт Варна на 800 м, който протяга дистанцията за 1:52,54 мин, като остана на 5 стотни от сребърната позиция на Бенямин Лакошелец от Словения, но изпревари в битката за бронза Флавиус Казаку от Румъния с 10 стотни. Златото е за турчина Мухамед Аагюн – 1:52, 21 мин.

Росина Николова също надмина себе си на 400 м. Тя постигна 56.51 сек, които я поставиха на 6-о място, Евгения Стоименова пробяга двете обиколки да 57.87 сек, които я класираха 14-та. Шампионка е Еда Нур Тулум от Турция с 54.77 сек.

По-рано днес Зинга Барбоса Фирмино донесе медал за страната ни в първата дисциплина на балканския шампионат. Атлетът от Ямбол постави два лични рекорда, за да вземе златото в тройния скок.

Първенството бе открито от зам.-министъра на младежта и спорта Стоян Андонов.

В състезанието участват над 250 атлети от 19 държави, членки на Асоциацията на Балканските атлетически федерации. България е представена от близо 40 състезатели.

„Радвам се, че нашата столица е домакин на този голям шампионат. Сигурен съм, че родната федерация ще се справи отлично с организацията му. На състезателите и треньорите пожелавам успех и постигане на начертаните цели“, каза зам.-министър Андонов.

В церемонията по откриването участваха още президентът на Европейската атлетика Добромир Карамаринов и президентът на Българската федерация по лека атлетика Иван Колев.

Остави коментар