
Президентът на Черно море Тича д-р Георги Ганчев бе удовлетворен от спечелената Купа на България в Самоков. Във финалния мач варненци победиха Балкан, а Ганчев направи ретроспекция на възстановяването на клуба и ролята на школата след епохата на Симеон Варчев. Ето какво каза той пред BGbasket.com:
„Първо искам да започна с малко предистория – за нас преди години беше важно да спасим отбора и Черно море да продължи да съществува с цел един ден отново да се борим за призовите места, както подхожда на нашия клуб. Аз съм много щастлив, че след ерата на великия Симо Варчев отново имаме Купа на България. Така или иначе амбициите ни през този сезон бяха да играем два финала.
Радвам се, че успяхме да спечелим, защото виждате, че конкуренцията е сериозна. Първите 4-5 отбора, заедно с Берое, са доста изравнени, затова победата е още по-сладка.
Всичко, което се случва, коства огромни усилия. Трябва да има търпение, най-вече от публиката, тъй като нашата беше разглезена – ние непрекъснато играехме финали. Но тук трябва да заявя най-отговорно, че нас ни спаси школата. Инерцията, която имахме от времето на Симо Варчев – младите момчета, които тогава играха за клуба, включително и сега има 4-5 такива играчи, ни спаси. Затова искам да благодаря на всички треньори от нашата школа, които положиха усилия да създават състезатели.
Варна е баскетболен град. Няма да правя квалификации кой е най-баскетболният град, но само можем да си представим какво щеше да бъде, ако този мач беше във Варна или близо до Варна. Благодаря на феновете, тъй като това разстояние от 500-600 километра е голямо за нашите стандарти. Но никой не се поколеба – всички се вдигнаха и дойдоха до Самоков.
Ще призная нещо – нашето ръководство винаги е харесвало Васко Евтимов, въпреки че имаше пререкания. Аз харесвам винаги такъв тип хора, като него, които имат визия и желание, той е работохолик и мисли 24 часа за баскетбол. Отделно, разбира се, има и възможностите, защото ако нямаш способности, няма да се получи нищо. Ние му вярвахме от самото начало, изпълнихме почти всичко, което искаше като състав, подсигурихме състезатели и нещата се получиха.
Искам да кажа и едно голямо благодаря на нашите спонсори – Данаил Папазов, с когото печелим втора купа след 2015 г., Стоян Стоянов и Община Варна, която винаги ни е подкрепяла в най-трудните моменти.
Независимо от резултата на финалния турнир, нашите амбиции винаги са били да се борим за призовите места. Ако успеем да стигнем до финал, ще бъде чудесно.“
