Иван Иванов: Положих много труд и се радвам, че успях да спечеля титлата

Иван Иванов триумфира с титлата при юношите до 14 г. на турнира „Ориндж Боул“ в щата Флорида, САЩ. Надпреварата се води неофициално световно първенство по тенис за таланти от 12 до 18 години. Българинът спечели титлата със седем победи и само един загубен сет. В момента Иванов е №2 в ранглистата при юношите до 14 г. на Тенис Европа. В края на месец октомври Иван завърши на пето място на Мастърс турнира на най-добрите тенисисти в Европа до 14 годишна възраст. През тази година Иванов спечели титлите на два турнира от Тенис Европа в България. Той триумфира на силния турнир от първа категория до 14 г. в Бургас и на турнира от трета категория до 16 г. на тенис център Санта Марина. Българинът спечели и трето място в първото издание в историята на турнира за юноши до 14 г. на Уимбълдън.

В началото на годината Иван игра финал на турнира от Супер категория в Химки (Русия). Иванов беше част от националния отбор за юноши на България до 14 г., който спечели седмо място на световното отборно първенство и трето място на европейското отборно първенство. Иван Иванов даде специално интервю за сайта на Българската федерация по тенис bgtennis.bg.

Честито! Осъзна ли вече колко голям успех постигна?

– Наистина това е голям успех. Все пак се води световно първенство и не е лесно да се спечели. Положих много труд и се радвам, че успях да триумфирам с титлата.

С изключение на четвъртфинала спечели много убедително срещите си. С какво беше по-добър от съперниците си?

– На четвъртфинала специално не си чувствах много играта, но с моята битка успях да победя с 15:13 в тайбрека. Срещу другите съперници просто повече ми вървеше. Движех се по-добре, ударите ми бяха по-добри и така стигнах до победите.

Този четвъртфинал ли ти помогна да спечелиш полуфинала и финала толкова убедително?

– Разбира се. Все повечето време прекарано на корта ми помогна. Възстанових се бързо и психически бях по-добре.

Имаше ли напрежение в теб за финала?

– Естествено напрежението го имаше. Това е нещо което прави тенисистите живи.

Как оценяваш представянето си през цялата година?

– Доволен и щастлив съм, но вече гледам само напред.

Стигна до полуфиналите на Уимбълдън. Едва ли си играл толкова много на такава настилка?

– За първи път играх на трева. Беше малко по-странно първите дни, но след това започна да става все по-добре.

Беше част от отбора на ITF за турнирите в САЩ. Как прие това, че беше избран в този отбор?

– Първо се зарадвах, че бях избран в отбора на ITF. Там попадат само най-добрите деца. Успях да направя нови приятелства и това е много хубаво. Треньорите са големи професионалисти. Помагаха ми много на корта и извън него.

Какво трябва да подобриш в играта си?

– Трябва да подобрявам всеки един компонент. Сега главно наблягам на бекхенда.

От месец август си част от академията на Рафа Надал. Успя ли да свикнеш?

– Започвам в 7 сутринта и продължавам до 18. 30 ч. Там тренировките са на много високо ниво и успявам да напредвам. Сутрин започвам с училище, след това тренировки, фитнес и пак тренировки. Първите няколко дни беше по-трудно да се адаптирам, но след това всичко започва да се получава. Намираш приятели и всичко става добре.

Едва на 14 години си далеч от семейството си. Трудно ли те е?

– От месец август за първи път се връщам в България. Естествено на мен, на родителите, на приятелите ми е трудно. Но всичко става с адаптиране.

Ще имаш ли време за почивка по празниците?

– Да. Сега мисля да се насладя на почивката и след като се върна в академията на 7 януари отново започвам работа.

Имаш ли вече програма за турнири в началото на следващата година?

– Все още не ги знам, защото сега искам да съм в максимална почивка. Когато се върна в академията ще имам достатъчно време да мисля и за това.

По принцип на какви турнири смяташ да играеш?

– Вече минавам на ниво ITF за юноши.

Какво ще пожелаеш на себе си и тенис обществото в България за Новата година?

– Много здраве, успехи и усмивки за всички!

Остави коментар