
Състезателите с оръжие сабя от „Ахил“-Варна се завърнаха с общо десет медала от индивидуалните и отборните надпревари. Два златни, четири сребърни и четири бронзови, както и куп призови класирания.
От 9 до 13 март в гр. Панагюрище се проведе държавното първенство по фехтовка. От СКФ Ахил се включиха 16 състезатели на сабя.
Първият ден при 15-годишните сабльори участие взеха София Цонева, София Делчева, Никол Цветкова и Богдана Петрова, а при момчетата Петър Петров, Явор Прокопов, Борис Гавраилов и Борис Шутов.

Никол Цветкова завърши на 13 място, София Делчева на 10, а Цонева и Петрова влязоха във финалната осмица и играха за медали. Само Петрова успя да продължи напред и след драматичен мач загуби полуфинала 14-15.

След тях момчетата до 15г. направиха фурор в този ден, като и четиримата влязоха във финалната осмица и играха за медали. Петър Петров и Явор Прокопов се изправиха един срещу друг и на полуфинала се класира само Прокопов. Другите трима състезатели на варненския клуб взеха своите мачове и полуфиналните двойки се оформиха по следния начин: Шутов срещу Гаврилов и Прокопов с/у европейския шампион до 14 г. Ивайло Андонов от „Тамплиер“.

След зрелищен мач на двамата Борисовци, Гавраилов се класира на финала, където го чакаше ЯВор Прокопов, който победи Андонов с 15-14 туша. Финала беше оформен от състезателите на „Ахил“ и след чудесна фехтовка този успешен за клуба ден завърши – 1.Прокопов 2.Гавраилов 3.Шутов 7.Петров.
До този момент в клубната история на Ахил няма подобно класиране.
Миналата година имахме два финала на ДП до 13. София Цонева и София Делчева, както и при момчетата Петър Петров и Борис Шутов. Имали сме и финали за купите на България с разменени победи между Борис Гавраилов и Борис Шутов, но злато, сребро и бронз и то на държавното първенство беше нещо което дълго ще се помни, пишат от клуба на варенци.

На 10.03.26 г. на пътеките излязоха състезателите до 13 години. Най-големите очаквания бяха свързани с държавния шампион и носител на двете купи на България Петър Петров, който отново достигна до финала в пряк сблъсък за защита на титлата си, но загуби с един туш 9-10 и остана със сребърен медал.
Тук участие записаха още Теодор Йоргов и Мартин Боев, които играха храбро и регистрираха и първите си победи на официално състезание. Добре се представи и Любомир Свраков, който влезе в топ 16.

При момичетата участие взеха Дария Антова, Лъчезара Заркова, Йолина Великова и Алейна Алиева. Дария игра страхотно в групите, взе само победи и пропусна първата елиминация, но съдбата я противопостави на приятелката и съотборничката и Заркова в мач за влизане във финалната осмица.
Заркова спечели, но за съжаление загуби следващият мач за медал и остана на 7 място. В групите чудесно се представи и Великова, но загуби елиминацията с 9-10 и не можа да увенчае добрата си игра с по-предно класиране.

Поздравления и за Алейна, за първи участва в официално състезание при това най-голямото за годината. Тя реализира хубави тушове и малко не и достигаше /най-вече опит/ да направи и по-добро класиране.
Ето какво още написаха от клуба на варненци:
След обяд се проведоха и така чаканите отборни състезания до 15 години. Момичетата ни в състав Никол Цветкова, София Цонева, София Делчева и Богдана Петрова, победиха убедително отбора на ЦСКА, на полуфинала играха вдъхновено, наложиха над “Корсар“ с 45-43 туша и се класираха на финала. Момичетата ни имаха и силите и класата да спечелят и него, но излязоха прекалено нервни и загубиха с 35-45 туша от отбора на “Тамплиер“. Сребро за момичетата на „Ахил“.

Отбора на момчетата обаче бе безапелационен по пътя към златото и във финала просто отвяха опонентите си от „Младост“ с 45-26 туша. Всичките ни момчета спечелиха мачовете си , а най-много тушове за нашият отбор във финала нанесе Шутов. Държавни шампиони отборно: ЯВор Прокопов, Борис Гавраилов, Петър Петров и Борис Шутов.
На 11.03 състезанията продължиха с отборните надпревари при 13 годишните. Първи започнаха момчетата в състав Теодор Йоргов, Мартин Боев, Любомир Свраков и Петър Петров. Спечелиха драматично четвъртфинала срещу отбора на Пловдив БГ и влязоха в полуфиналите в битките за разпределяне на медалите.

Момчетата дадоха всичко от себе си, но силите им стигнаха до тук и след последователни загуби на полуфинала и в мача за бронза останаха на престижното 4 място. Отбора на момичетата ни в състав Алейна Алиева, Йолина Великова, Лъчезара Заркова и Дария Антова се представиха отлично в отборната надпревара. На четвъртфинала момичетата ни победиха отбора на ЦСКА.

В полуфинала играха отлично и преодоляха и отбора на Русе, като отстъпиха в мача златото на фаворите от „Корсар“-Бургас. Страхотно представяне на този отбор с две дебютантки на ДП, участващи за първи път и в отборно състезание.

Водени от опитните Лъчезара Заркова и Дария Антова момичетата ни се окичиха напълно заслужено със сребърните медали и са държавни вицешампиони на България.

В ранния следобед започнаха битките и при кадетите. Тук при 17 годишните се включи и златният ни отбор от 15 ките. Шутов, Петров, Гавраилов и Прокопов. Тринадесет годишния Петър Петров се възползва от влизането си във финалната осмица в горната възрастова група и се включи и тук в още по-горната. И въпреки, че това за него беше второ състезание след отборното и пето в рамките на ДП, отново показа сърцата игра, излезе от групите и остана на два туша 13-15 от възможността да преодолее и първата елиминация.

Шутов, Гавраилов и Прокопов, обаче играха просто великолепно и тримата влязоха във финалната осмица и в мачовете за разпределяне на медалите при по-големите. Само Прокопов стигна до бронза при кадетите.
При кадетките също взеха участие сребърните ни медалистки при момичетата ни. Тук най-добре се представиха Богдана Петрова и София Делчева, които влязоха в 16 ката.
На 12.03.2026 г. започна надпреварата при младежите. Единственият участник от „Ахил“ тук беше Тервел Касабов. Тервел спечели всички мачове в групата си, пропусна първата елиминация, спечели следващите две и бе спрян на полуфинала от Симеон Далеков. Така отличната му фехтовка през този ден се увенча с бронзов медал.

В отборните надпревари при кадетите двата отбора на момчетата и момичетата при петнадесет годишните излязоха отново на пътеките. Момчетата ни завършиха четвърти, а момичетата пети с което приключи и изключително успешното си представяне на държавното първенство.
Благодарности от името на клуба на всички състезатели за усилията положени през сезона в тренировъчния процес, благодарност и на родителите за невероятната подкрепа и съдействие, без които тези резултати биха били невъзможни. И накрая, но не и на последно място специални поздравления за треньора на клуба за всеотдайната му работа.
Снимки СК Ахил
