Новинар: Честит Никулден, моряци!

 

НОВИНАР – Изпрати ни материал

Мнение на Кирил Киров, привърженик на „моряците“!

Кирил Киров

Навръх Никулден „Моряците“ постигнаха стойностна и навременна победа, срещу пряк конкурент за призовите места! Тактиката беше съобразена с климатичните условия и навирените носове на самозабравилите се „Столичани в повече“. След няколко успешни мача, гостите бяха изпаднали в нереални мечти и блянове. Това е типично за България и го споменавам само във връзка със спортната психология. В това отношение нашите момчета бяха далеч по-подготвени за битката на „Тича“. Вижда се, израстването на отбора и връщането на онзи синхрон и онази агресия, които носят призови места на клуба и наслада за зрителите! Борба за всяка педя терен и във всяка ситуация! Ярък пример е върнатата от Чандъров топка за втория гол. Наред с високия дух „Моряците“ показаха и чисто футболни компоненти, защото въпреки журналистическите глупости този отбор, винаги е играл красиво!

Връщам се на втория гол, за който коментаторчето заяви, че бил късметлийски и топката случайно се ударила в главата на Лазаров!? Да се смеем ли, или да плачем? Ясно се вижда, как голмайсторът играе с топката и съзнателно я насочва с променена траектория! Неспасяемо, както и в предния мач, след брилянтна комбинация между същите изпълнители! Според мен, това не е късмет, а тенденция! Не искам да звуча грубо, но пристрастните неграмотници в тоталитарната журналистика ми идват в повече! Рядко давам персонални оценки, защото аз съм обикновен зрител, а не оценител, но в този мач, всички заслужават да бъдат споменати. От Кристиан Томов с поредния си блестящ мач, през спокойния Живко Атанасов вдъхващ увереност на всички с лидерския си авторитет и вездесъщият Влатко Дробаров с грамотните си намеси и перфектните шпагати. Голямо браво за Брандаро, който във втория си мач като титуляр и след само една репетиция, показа прекрасен футболен спектакъл.

Притежава завидна за защитник, бразилска техника и се понрави на всички! За Златев и Дончев, отново чухме пренебрежително-провокативни изказвания от набедения за коментатор индивид. Дали щели да се справят!? Според мен, те отдавна са готови за отредената им роля в този мач. Безкрайно енергични и агресивни в двете фази, те се раздадоха както винаги и отново оправдаха треньорското и нашето доверие. Завръщането на Берк е голям плюс за отбора. В средата на терена пълновластен господар е Васил Панайотов, но когато и Бейхан Берк играе, господарите стават двама. Това е мечта за всеки треньор! Освен мъдрата тактика, треньорите на Черно море показаха и правилния път за възраждане на българския футбол. Варненския отбор излезе с осем българи плюс нашия брат Влатко Дробаров!

Чужденците в титулярния състав бяха само Брандаро и Уеслен. Може да се направи сравнение с осемте афроетрополци в отбора с променен адрес и купена емблема. Понеже съм полиглот, искам да цитирам американския президент Джон Ф. Кенеди който казва в първата си реч: „Ask not what your country can do for you-ask what you can do for your country“. Сиреч:“Не питайте какво е направила страната ви за вас, а се запитайте какво сте направили вие за страната си“! Това го казвам за пишман феновете, които нямало да дойдат на „Тича“ докато не им оправели седалките и тоалетните. Според мен на стадиона отиваш да дадеш, а не да сереш!? Да дадеш на отбора си своята подкрепа, да изпиташ общата радост при победа и да споделиш общата отговорност при загуба!

Удобно ли е, да седиш в къщи на диванчето и да се уригваш доволно, че няма да се намокриш в лошото време? Когато се изнасят купи и медали на „Тича“ обаче, си обличаш новите дрехи и първи се нареждаш за снимките!? Аз седя от страната на „Козирката“, гордея се с хората които са около мен и ми писна да бъда идентифициран с разни мърморковци и мъдреци по домашни пантофи!? Очевидно нас не ни броят за хора, или поне не сме „от първа ръка“!? Интересно кой отговаря на „Запей“? Вчера под „Козирката“ беше Мустафа Карадениз, който от много години живее в Турция. Идва за мача и се радва като дете, че е един от нас. Купува 5 календара, за да ги раздава из квартала и да популяризира името на любимия си отбор, от родния си град! Макар и на стотици километри, живее с мисълта за Варна, Черно море и „Тича“! Постоянно пита, как върви работата по филмите и с какво да помогне!?

Никога нищо не иска, освен да си купи фланелки, календари и други фен артикули. Носи ги в Турция и ги раздава! Той от „втора ръка“ човек ли е? Председател на фен фракция „Д’Ъртанян“ е д-р Огнян Калинов. Той живее на хиляди километри, но е направил за Черно море повече, отколкото всички сме помислили някога да направим! Дали и той е „втора ръка“? Във връзка с филмите са преровени стотици часове архивни кадри, за да се издирят редките моменти в които комунистическата телевизия е обърнала внимание на извънстоличния Черно море!? За 2-3 секунди се вижда тогавашната агитка на „Ю.Гагарин“, състояща се от 5 000 души. Това бяхме ние!

Благодарение на Димитър Димитров-Испанеца, който ги е съхранил за поколенията, тези кадри ще бъдат включени във филмите за нашите велики легенди и ще стигнат до днешните младежи! Ние нямаме нужда да доказваме кои сме, но малко уважение би могло да покаже кои ни наследяват! Отборът израства и се развива. Хубаво е да се види израстване и сред привържениците!? Ако някога бъде построен новият стадион, как ще го пълним? Няма ли да е срамно нови, модерни и чисти тоалетни, да стоят празни? Крайно време е да разберем, че да си фен означава да даваш! Защото ние сме Черно море и от нас зависи, дали ще го има най-старият футболен клуб в България!

Остави коментар