
НОВИНАР – Изпрати ни материал
Мнение на Кирил Киров, привърженик на „моряците“!

Както се очакваше, мачът в Кърджали беше доста труден за моряците. Насред сгъстения цикъл и поредица от дълги, изморителни пътувания зрителите видяха по-пресметлива игра от възпитаниците на Илиан Илиев. Този път тактиката не беше изградена върху тоталното преследване на владеещия топката противников футболист и високата преса. Основният двигател на подобна игра Васил Панайотов отсъстваше. В състава на Черно море имаше доста промени, породени от наложителни ротации и контузии на основни футболисти. При загуба на топката, футболистите от Варна подреждаха своите линии и в сравнение с досегашните си игри, по-спокойно изчакваха атаките на кърджалийци.
Както винаги обаче като титуляри излязоха голям брой собствени юноши на продуктивната варненска школа. Половин отбор свои кадри, изглежда повече от внушително на фона на нерадостната българска, футболна действителност!? Арда разполага с балансиран състав и стойностни футболисти, благодарение на добрия си бюджет. Отбора вече не е натоварен с ангажименти в турнира за Сезам Купата на Република България и тежки автобусни преходи, като тези на моряците. Затова домакините изглеждаха доста по свежи и владееха инициативата в някои периоди от мача.
Въпреки трудностите и проблемите, варненските футболисти показаха типичния си дух и борбеност. Индивидуалните качества на всеки един футболист, вплетени в изключителния колектив отново дадоха положителен резултат и мачът не беше загубен. Максималистите може би няма да са доволни и със сигурност всички искат постоянно да се побеждава, но футболистите не са роботи. Сравнено с финансите на клубовете в Ефбет лигата, резултатите които се постигат в Черно море, са повече от добри. Радващо е, че двамата бразилци с закъсняло картотекиране се проявиха с попадения и показаха, че ще добавят още класа във варненския отбор.
Обезателно трябва да се спомене поредното добро представяне на младия Росен Стефанов. Този кадър на черноморската школа, упорито работи и се влага във всяка тренировка. Очевидно е израстването му и добрите дни, които му предстоят.
По стара българска традиция, не можем да подминем и съдиите. Просто сме си свикнали те да бъдат в центъра на вниманието и да изместват футболистите от фокуса на зрители и специалисти. Този път Тренчев свири сравнително добре, но онова откровено смъкване на откъсващия се Атанас Илиев към вратата на домакините, си беше нарисуван червен картон!? Продължава неяснотата в критериите на арбитрите. Ясно е само, че едни и същи ситуации се свирят по определен начин за някои отбори, а съвсем различно за други!? Критерият е критерий, защото трябва да бъде еднакъв и постоянен за всички. В работата на нашите съдии, постоянното е, че за едни и същи три-четири отбора винаги се свири положително в тяхна полза!? Другите очевидно не са важни!? Господин Кашай вчера се появи на мач, за да види отблизо работата на някои свои подопечни. Навярно съвсем случайно беше избрал, спокойния разградски стадион, където публиката е доволна от съдиите, пък и не е многобройна. Когато щраусът си заравя главата в пясъка, той свъщност не си помага, а губи връзка с реалната действителност.
